Punk

Punk rock alebo jednoducho punk je žáner rockovej hudby, ktorý sa rozvinul na začiatku a v polovici 70. rokoch v Spojených štátoch, Veľkej Británii a Austrálii. Punkové kapely zvyčajne produkovali krátke alebo rýchle skladby, s tvrdými melódiami a štýlmi spevu, zbavených nástrojmi a často / бързи кредити aj s politickými či protizákonnými textami. Mnohé skupiny produkujú vlastné nahrávky a distribuujú ich prostredníctvom neformálnych kanálov.

Termín punk sa prvýkrát používal v súvislosti s rockovou hudbou niektorými americkými kritikmi na začiatku 70. rokov, aby opísal garážové kapely a ich fanúšikov. Koncom roku 1976 boli kapely ako Television a Ramones v New Yorku a Sex Pistols, Clash a Damned v Londýne uznané ako predvoj nového hudobného hnutia. V nasledujúcom roku sa punk rock šíril po celom svete a stal sa veľkým kultúrnym fenoménom vo Veľkej Británii. Z väčšej časti sa punk zakorenil v miestnych scénach, ktoré mali tendenciu odmietnuť asociáciu s hlavným prúdom. Súvisiaca punková subkultúra sa objavila, vyjadrujúc mladistvú vzburu a bola charakterizovaná výraznými štýlmi oblečenia a ozdobami. Od zámerne urážlivých tričiek, kožených búnd a iných hrebeňových alebo šikmých šperkov až po oblečenie S&M). Prejavovalo sa prostredníctvom neho anti-autoritárska ideológia.

Začiatkom 80. rokov začali v punk rocku prevažovať rýchle a agresívne štýly, ako napríklad hardcore (napríklad Minor Threat) a street punk (napríklad Exploited). Hudobníci sa tiež snažili o širokú škálu ďalších variácií, čo viedlo k mnohým pohybom, ako je heavy metal, grunge, alternatívny rock, goth, emo, post-grunge, new wave a mnoho ďalších. Na konci 20. storočia bol punk rock prijatý aj verejnosťou, pretože pop punk a skate punk kapely ako Green Day, Offspring a Rancid priniesli žánru širokú popularitu.

Prvá vlna punk rocku bola agresívne moderná, oddiaľujúca sa od sentimentality skorých 70. rokov. Vo svojej počiatočnej podobe bolo množstvo vecí inovatívne a vzrušujúce. Nekonečné sóla, ktoré nikam neviedli boli tiež jedným zo znakov tohto štýlu. V prvých dňoch punk rockovej etiky táto stála – пари на заем без трудов договор v kontraste s tým, čo sa na scéne považovali za okázalé hudobné efekty a technologické nároky mnohých hlavných rockových kapiel. Punk rock bol rock and roll ľudí, ktorí nemali veľa zručností ako hudobníci, ale stále cítili potrebu vyjadriť sa prostredníctvom hudby.

Niektoré vedúce osobností britskej punk rockovej scény odmietli nielen súčasný moderný rock a širšiu kultúru, s ktorou sa spájali, ale aj ich najslávnejších hudobných predchodcov, akými boli napríklad Elvis, Beatles alebo Rolling Stones. Punk rocková revolúcia sa začala šíriť vo Veľkej Británii a mala byť hudobným a kultúrnym znovuzrodením. Otázka autenticity je dôležitá v punkovej subkultúre – pojem pozér sa uplatňuje na tých, ktorí sa spájajú s punkom a prijímajú jeho štylistické atribúty, ale nerešpektujú jeho základné hodnoty a filozofiu.

Punk rock kapely často napodobňujú hudobné štruktúry a usporiadania garážového rocku. Typické punk rockové nástroje zahŕňajú jednu alebo dve elektrické gitary, elektrický bas a súpravu bubnov spolu s vokálmi. Piesne majú tendenciu byť kratšie než v iných populárnych žánroch. Väčšina skorých punkových rockových skladieb si zachovala tradičný rockový zvuk. Avšak neskoršie kapely často tento formátu porušujú. Punk rockové vokály niekedy znejú nazálne, a texty sú často vykrikované namiesto toho, aby sa spievali v bežnom slova zmysle, najmä v hardcore štýloch.