Ako zúžiť rozpočet na svadbu?

Takmer každá žena túži po krásnej veľkej svadbe a takmer rovnaké množstvo párov si ju až takú veľkolepú nemôžu dovoliť. Je tu ale niekoľko typov a trikov ako sa nevzdať svojho sna veľkolepej svadby hodnej princeznej a pritom sa nezruinovať. Na začiatku je hostina. Nebojte sa porovnávať. Na výber máte niekoľko možností, najmä ak svadbu chystáte s dostatočným predstihom. Majte na pamäti, že nie všetko, čo draho vyzerá aj skutočne drahé musí byť. Mnohé z hotelov a reštauračných zariadení Vám vedia ísť v ústrety a prispôsobiť sa Vaším požiadavkám.

Poobzerajte sa po tom, čo sa Vám skutočne páči a až potom uberajte s Vašich kritérií, ak to vôbec bude nutné. Niekedy sa oplatí si priestor na svadbu vymyslieť a zabezpečiť si aj catering. Avšak sú to miesta verejné, ako rôzne záhrady a parky je nutné si zaobstarať povolenie od miestneho úradu, credite rapide. Prenajať na svadbu si však môžete napríklad jedálenské priestory univerzít, či škôl, je však potom úplne vo Vašej réžii a Vašej zručnosti, ako si miestnosť vyzdobíte. Takáto možnosť sa v skutočnosti viac oplatí kreatívnym jedincom, tí menej kreatívny, ku ktorým patrím aj ja, si musia zaobstarať firmu na výzdobu a už sme cez rozpočet.

Nemenej dôležitou, ba priam základnou vecou na svadbe je určite oblečenie. Každá žena chce naozaj vo svoj svadobný deň vyzerať čo najlepšie. Požičanie, či kúpenie svadobných šiat však nie je vôbec lacná záležitosť, ušetriť sa však dá ak Vám nevadí, že si šaty napríklad zakúpite z minuloročnej kolekcie, či v bazáre. Nakoniec nie vždy každému svedčia práve toho ročné trendy. Rovnako sa Vám oplatí si šaty zakúpiť a porozmýšľať, že ich po svadbe predáte. To je tiež krok, ktorý Vám často aspoň polovicu investovaných peňazí vráti spať. Ku krásnym šatám patrí aj svadobné líčenie a účes. Tu sa tiež dá tiež ušetriť, ak patríte k tým so šikovnými rukami. Ak už sme oblečení, nalíčení a vieme kde sa bude svadobná hostina konať, ešte by sme mali vybrať svadobné menu a prípitok. Väčšinou sa však cena za menu pohybuje v určitých štandardných cenách, a s tými sa veľmi pohnúť nedá. Toto je asi jedna z položiek, na ktorej sa nešetrí.

Alkohol na svadbe určite nesmie chýbať, úplne najlepšie je, ak máte možnosť priniesť si alkohol vlastný a ešte nemusíte platiť tzv. „korkovné“ (to je cena za každú fľašu, ktorú si prinesiete a bude Vám ju zariadenie, v ktorom sa svadba koná, musieť otvoriť). Najlepšie a najlacnejšie je určite ak sa korkovnému vyhnete. Je to však už tiež určitým štandardom vo väčšine zariadení. Medzi položky, na ktorých možno zaručene ušetriť a pritom nestrádať sú svadobná kytica, ktorú si jednoducho a vďačne v deň svadby zakúpite v akomkoľvek kvetinárstve. Rovnako tak je možnosť v dnešnej pretechnizovanej dobe vôbec nemať fotografa a len poprosiť priateľov, aby čo najviac fotografovali pomocou svojich telefónov. A nechcem uraziť samozrejme žiadnu kapelu alebo DJa, ale aj bez tých sa dá zaobísť. Ak ste schopný a ochotný si zaobstarať vlastný playlist s Vašimi obľúbenými rodinnými skladbami máte už o ušetrené euro v peňaženke viac.